Poszukujesz solidnego samochodu kompaktowego za około 30 tysięcy złotych? Taki budżet pozwoli naprawdę przebierać w ciekawych ofertach aut z tej klasy – wybór jest ogromny. I nie będzie to tylko Golf, jak ze zdjęcia profilowego tego artykułu!
W polskich warunkach suma około 30 tysięcy złotych stanowi już całkiem spory wydatek. Posiadanie takiego budżetu pozwala już nawet wybrać się do salonu i kupić nowe auto – np. Dacię Sandero. Z uwagi jednak na fakt, iż zajmujemy się sprawdzaniem samochodów używanych przed zakupem wolimy skupić się właśnie na pojazdach z drugiej ręki. Co zatem można kupić w tej kwocie? Jakich modeli warto szukać, a które lepiej omijać? Oto pierwsza część subiektywnego przeglądu najlepszych kompaktów za 30 tysięcy złotych!
UWAGA!
Planujesz kupno samochodu? Pamiętaj o tym, by rozsądnie planować budżet. Przykładowo, jeżeli masz do wydania na auto wspomniane już 30 tysięcy złotych, zawsze warto w zapasie mieć te 2-3 tysiące na niespodziewane naprawy po zakupie albo nawet na podstawowe wymiany czy wykupienie ubezpieczenia.
Najciekawsze kompakty za 30 tysięcy
Audi A3 8P
W poprzednim wpisie podkreślaliśmy, że zakup naprawdę dobrego egzemplarza kompaktu z Ingolstadt wymaga całkiem sporego budżetu, jeżeli brać pod uwagę relację cena-rocznik. I rzeczywiście, kwota 30 tysięcy złotych pozwoli na dosyć swobodny wybór w ofertach Audi A3 drugiej generacji. Mając tę kwotę spokojnie można poszukiwać auta z lat 2007-2008. Niestety, problemem opisanym już w poprzednim artykule pozostaje fakt, iż generalnie trudno tu znaleźć egzemplarz godny polecenia. Warunkowo za takie uznać można pojazdy z jednostką 1.9 TDI (uwaga na serię BLS – problemy z panewkami) oraz benzynowy 1.6 MPI (w zasadzie brak wad, poza kiepska dynamiką).
BMW 1
Bawarska marka po raz pierwszy pojawia się w naszych zestawieniach i to z dosyć odważną propozycją. To chyba jedyny kompakt z ostatnich lat, który posiadał napęd na tylną oś. Nie jest to typowe auto kompaktowe – raczej można by je byłoby określić jako typowo sportowy pojazd w nadwoziu nieco przypominającym kompakt. Miejsca w środku jest niewiele, co czyni auto z Bawarii całkiem niezłą propozycją dla dwóch osób, ale o “jedynce” jako aucie rodzinnym lepiej zapomnieć – taką rolę może jednak pełnić wersja X1, która to jest trochę droższa.
Co można kupić w kwocie 30 tysięcy? Taki budżet daje możliwość wyboru wersji z lat 2008-2010. Większość oferty to diesel 2.0D – w porównaniu do propozycji od konkurencji, “klekot” BMW nie jest przesadnie kosztowny w utrzymaniu – koszty jego eksploatacji można uznać za przeciętne. Warto jednak pamiętać, że w wersjach 150 i 177 KM pojawiały się problemy z łańcuchem rozrządu. Z kolei polecić można wersję 163 KM i 184 KM
Innym niechlubnym wyjątkiem jest wersja 123d (moc 204 KM), wyposażona w dwie turbosprężarki – mała popularność i skomplikowana konstrukcja.
W przypadku aut benzynowych polecić można szczególnie wersję 118 z silnikiem 150 KM – chyba najtańszy w eksploatacji wariant z zapłonem iskrowym, nie sprawiający większych problemów. Wersja 1.6 jest zbyt słaba, a przy tym pali praktycznie tyle samo.
Citroen C4
I ponownie Francuzi mają propozycję nie do pobicia pod względem relacji ceny do rocznika. Druga generacja kompaktu z szewronem na masce pojawiła się w 2010 i oferowała nieco bardziej stonowaną stylistykę niż poprzednik. Spokojniejsze linie, mniej ekscentryczne wnętrze nie pomogły jednak C4 II w staniu się rynkowym hitem.
Jakie C4 można kupić w tej kwocie? Znalezienie aut z 2011-2012 nie jest większym problemem – ale tym razem wyjątkowo polecamy diesle. Benzyny są zbyt słabe (1.4 VTi) lub mają szereg problemów (1.6 THP). Bezpiecznym wariantem jest 1.6 HDI, który choć nie jest wolny od bolączek współczesnych diesli, to jednak zapewnia relatywnie dobre osiągi przy niewielkim zapotrzebowaniu na paliwo.
Czytaj również:
- Jakie auto kompaktowe wybrać za 15 tysięcy złotych cz. 1
- Jakie auto kompaktowe wybrać za 15 tysięcy złotych cz. 2
- Jakie auto kompaktowe wybrać za 15 tysięcy złotych cz. 3
- Na co zwracać uwagę przy zakupie benzyniaka?
źródła: archiwum własne, allauto.biz
Dodaj komentarz