Auto na Niemca. Na czym to polega?

Auto na Niemca. Na czym to polega?

Kilkaset złotych. Mniej więcej tyle zaoszczędzisz kupując samochód używany metodą “na Niemca”.  Brzmi dobrze, bo dodatkowe pieniądze w portfelu zawsze się przydadzą, nawet na pakiet startowy. Pamiętaj jednak że potencjalna oszczędność nie jest warta kłopotów, w jakie możesz się wpędzić. Bo podpisując umowę in blanco po prostu łamiesz prawo! 

Umowa na Niemca – jak to działa?

Schemat jest bardzo prosty. Nieuczciwy handlarz kupuje auto zagranicą – zwykle dzieje się to w Niemczech, stąd też nazwa. Podczas tej transakcji otrzymuje dokument zakupu – fakturę lub umowę. Oczywiście w polu “kupujący” jest właśnie ten handlarz. Przewozi auto do Polski, gdzie wystawia na sprzedaż.

Gdzie tkwi haczyk? 

Otóż w momencie gdy auto trafia do Polski, handlarz w żaden sposób nie odnotowuje tego faktu. Nie rejestruje auta na siebie, ani nie “wciąga” do firmy, nie może zatem go legalnie sprzedać na fakturę. Zamiast tego, proponuje kupującemu sprzedaż na umowę “na Niemca” – to jest w dokumencie znajdują się dane obcokrajowca, a sama umowa jest tak napisana, by wynikało z niej że została zawarta zagranicą. 


Czym ryzykuje kupujący?umowa na niemca

Pierwsza i podstawowa kwestia – fałszowanie dokumentów. Podpisując się pod umową na której widnieją dane Niemca (choć ten Niemiec nie stoi przed nami fizycznie, tylko handlarz), poświadczamy nieprawdę. I już za to grożą nam konsekwencje prawne. A jak mówi artykuł 270 § Kodeksu Karnego, za takie działanie grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności – za podrabianie dokumentu. Dochodzi jeszcze zapis o operowaniu cudzym podpisem, na szkodę lub bez wiedzy takiej osoby – tu też grozi grzywna/pozbawienie wolności do 2 lat! 

 

Kara wydaje Ci się mało realna? To zobacz co na pewno stracisz:

  • Rękojmię
  • Szansę na wypłatę odszkodowania 

 

Zgodnie z polskim prawem, jeżeli kupujesz jako osoba prywatna, to przez 2 lata od momentu zakupu dowolnego towaru przysługują Ci prawa wynikające z rękojmi. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wad musisz zwrócić się do sprzedawcy towaru. Tylko…no właśnie. Do kogo się zgłosisz? Będziesz szukać “Niemca” z umowy? Powodzenia. A może zgłosisz się do handlarza, który sprzedał Ci to auto?  Ten może wyprzeć się wszystkiego, bo tak naprawdę nigdzie go nie ma w dokumentach. Innymi słowy, nie masz do kogo się zwrócić jeżeli z autem wystąpią jakiekolwiek większe problemy. 

 

Co do odszkodowania – jeżeli wykupisz ubezpieczenie AC na takie auto, to istnieje ryzyko że nie zostanie ono wypłacone. Jak to możliwe? Pamiętaj, że większość firm ubezpieczeniowych to podmioty działające globalnie. Jeżeli dojdzie do kradzieży auta lub będziesz mieć wypadek, ubezpieczyciel jest w stanie sprawdzić, kto był właścicielem auta zagranicą. A jakie to ma znaczenie dla Ciebie? Cóż, jeżeli kupiłeś auto na umowę z fałszywymi danymi (a tego nie sprawdzisz przed zakupem), to firma ubezpieczeniowa uzna że w posiadanie auta wszedłeś nielegalnie. Innymi słowy – odmówił Ci wypłaty odszkodowania. 

umowa na niemca

Ryzyko niezarejestrowania

 

Już wkrótce dojdzie kolejne ryzyko – tym razem związane z niemożliwością zarejestrowania danego auta. Już niedługo urzędy komunikacji w Polsce mają weryfikować oryginalność faktury zakupowej. Jeżeli umowa będzie niezgodna z tą z Niemiec, będzie ryzyko, że auta nie będzie się dało zarejestrować. 

Naprawdę warto ryzykować dla tych kilkuset złotych?

 

Opłaty

 

Takie auta możesz rozpoznać bardzo prosto. W ogłoszeniach zwykle jest napisane “auto do opłat”. Takich ofert lepiej unikać – pamiętaj, że legalnie działający handlarz musi sam opłacić akcyzę za pojazd sprowadzony do kraju w ciągu 30 dni od jego pojawienia się na terytorium Polski. Jeżeli tego nie zrobi, to kara może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych. Poza tym, jeżeli organ kontrolny wykryje, że to Ty jako kupujący opłaciłeś akcyzę (a nie zrobiła tego osoba rzeczywiście sprowadzająca auto), popełniasz przestępstwo karnoskarbowe.

 

Podsumowując

Umowy “na Niemca” to równie duże ryzyko co zakup auta z cofniętym przebiegiem czy źle wykonanymi naprawami powypadkowymi. Nie warto ryzykować! Chcesz się upewnić że kupujesz auto legalnie? Zleć nam sprawdzenie przed zakupem! 

 

Dodaj komentarz