3 kroki do idealnego samochodu

3 kroki do idealnego samochodu

Od kilku dni oglądasz portale z ogłoszeniami o sprzedaży używanych samochodów. Nadal jednak nie wiesz który z nich wybrać. A co gorsza – gdy już wydaje Ci się, że masz na oku idealny model, to coś nagle sprawia, że przestaje Ci się podobać. I tak można bez końca. Dlatego – ustal sobie “checklistę” przed zakupem samochodu. Jak ją zrobić? Co powinna zawierać? Przeczytasz w tym artykule.

 

Aby się nie dać całkiem zwariować i spędzić kolejnego miesiąca na wertowaniu ogłoszeń, warto pamiętać o kilku krokach. Czy pozwolą Ci znaleźć idealne auto? Mamy nadzieję , że tak!

 

Po pierwsze – określ swój budżet

 

Zastanów się ile chcesz wydać na swój kolejny samochód. Pamiętaj, że jeżeli możesz wydać kwotę rzędu 25 tysięcy złotych, to raczej nie szukaj aut, które średnio kosztują 35 tysięcy. Niemalże na pewno egzemplarz za te 25 tysięcy okaże się:

  • Powypadkowy i/lub
  • Z bardzo wysokim przebiegiem i/lub
  • Z kosztowną usterką do usunięcia


Szczerze? Mając 25 tysięcy złotych do wydania szukaj aut za 22-23 tysiące. Ot choćby dlatego, by mieć środki na jakiś pakiet startowy zaraz po zakupie. CZy to zakup ubezpieczenia, opon, wymiany oleju i rozrządu – jakieś środki zawsze się przydadzą. Kupujesz auto używane – więc na 95% jakieś inwestycje Cię czekają!

 

Po drugie – określ swoje przebiegi


Codziennie dojeżdżasz 5 kilometrów do pracy, a poza miastem praktycznie nie jeździsz? Diesel z filtrem cząstek stałych to raczej kiepski wybór. Nie zdąży się rozgrzać, więc spalać będzie znacznie więcej niż obiecują to dane techniczne. co gorsza, taka eksploatacja może odbić się na stanie filtra. W takim wypadku lepsze będzie auto benzynowe. Albo nawet hybrydowe (jeżeli pozwala Ci na to budżet).

 

A może dużo jeździsz na trasach i praktycznie nie poruszasz się po mieście? W takim układzie dobrym wyborem może być auto z silnikiem benzynowym i turbiną (choć tu problemem może być spore zapotrzebowanie na paliwo). Takie połączenie zapewni przyjemną elastyczność oraz bezpieczne wyprzedzanie. A jeżeli robisz naprawdę spore przebiegi to możesz już myśleć o dieslu.

Po trzecie – określ rodzaj nadwozia

 

Szukasz auta rodzinnego? Zamiast hatchbacka pomyśl nad kombi. Może i są mniej urodziwe, ale przynajmniej bardzo praktyczne. Z drugiej strony, jeżeli zwykle jeździsz samemu, a na wakacje podróżujesz samolotem, to rodzinny van ma raczej średni sens. 

 

Krótko mówiąc-  może i nadwozie nie jest tak ważne jak choćby rodzaj silnika, ale też ma wpływ na walory użytkowe. Choćby na spalanie. Prosty przykład – Renault Megane hatchback zawsze spali nieco mniej niż Scenic z tym samym silnikiem (choćby ze względu na opory powietrza). 

 

Opinie w Internecie

Zanim zdecydujesz się na konkretne auto, w wybranej wersji silnikowej, poczytaj opinie na jego temat w internecie. Nie zaszkodzi również sprawdzić cen podstawowych części. Ot, choćby po to, aby nie być nieprzyjemnie zaskoczonym po zakupie. Taka wiedza pomoże Ci też w określeniu pakietu startowego do wykonania po kupnie.

 

Idealne auto?

Zakup samochodu używanego nigdy nie jest łatwą decyzją. Praktycznie zawsze wybieramy coś na zasadzie “mniejszego zła” – niższa cena, mniejszy przebieg, mniej awaryjny silnik…przykłady można mnożyć. Niestety, gdyby się temu wszystkiemu przyjrzeć, to można dojść do wniosku, że praktycznie żaden model nie spełni w 100% naszych oczekiwań. 

I jedna, ważna sprawa. Przed zakupem kieruj się przede wszystkim stanem danego egzemplarza. Aut na rynku jest mnóstwo – nie warto się spieszyć. O ile nie poszukujesz jakiegoś wyjątkowo rzadkiego samochodu (np. Renault Latitude czy Citroen C6), to na pewno w okolicy znajdziesz przynajmniej jeszcze jeden, podobny egzemplarz. Zatem – nigdy się nie “napalaj” i dokładnie sprawdź samochód przed kupnem. 

Dodaj komentarz