Jak rozpoznać auto po powodzi?

Tego lata auta popowodziowe mogą wręcz zalać polskie komisy. Zobacz, jak ustrzec się przed zakupem takiego samochodu!
Oczy całej Europy skierowane są teraz na Francję i jej stadiony, jednak w cieniu wydarzeń sportowych nieco w zapomnienie odeszły niedawne anomalie pogodowe i związana z nimi powódź, jaka pod koniec maja i na początku czerwca nawiedziła aglomerację paryską oraz środkową część Francji. Już niedługo można spodziewać się prawdziwego, nomen omen, zalewu aut po podtopieniach w polskich komisach.

Źródło: polskieradio.pl

Auta popowodziowe to niemal zawsze kiepska inwestycja. Doprowadzenie do ładu samochodu, który stał w wodzie kilka dni jest nieopłacalne, a często wręcz niemożliwe. Dlatego zalecamy szczególną ostrożność przy oględzinach aut z Francji, szczególnie tych “świeżo sprowadzonych” (a w razie potrzeby zapraszamy na nasze inspekcje aut przed zakupem).

 

Znaki ostrzegawcze

1. Elektronika

Współczesne samochody wręcz naszpikowane są różnymi układami elektronicznymi. Podczas oględzin czy jazdy próbnej autem z Francji warto dokładnie przyjrzeć się działaniu poszczególnych modułów elektronicznych w samochodzie.

Źródło: autopolki.pl

Podejrzane zakłócenia w działaniu radia czy komputera pokładowego powinny od razu zapalić lampkę ostrzegawczą! Oczywiście nie wolno wykluczyć, że dany element po prostu się uszkodził, lecz wtedy przechodzimy do kolejnego punktu…

2. Zapach

Polscy handlarze kochają “Plaka” oraz inne produkty tego rodzaju, lecz kolekcja choinek zapachowych pod lusterkiem lud odświeżaczy powietrza w nawiewach z miejsca powinna wzbudzić podejrzenia. Smród jaki pozostawia za sobą popowodziowa breja jest praktycznie niemożliwy do usunięcia – nawet kilkukrotne wypranie wnętrza pomaga na krótko, więc sprzedający próbują maksymalnie zatuszować ten zapach stosując właśnie tego rodzaju zabiegi.

3. Zaparowane lampy

Tego objawu nie wolno bagatelizować, ponieważ jest to niezawodny dowód na to, że we wnętrzu reflektora stoi woda, która musiała przecież jakoś się tam dostać. Oczywiście im starsze auto, tym guma z uszczelek coraz bardziej parcieje i do ich wnętrza dostaje się woda ale taki objaw w kilkuletnim aucie powinien dać do myślenia!

źródło: volvoforum.pl

4. I najważniejsze – cena

Samochody popowodziowe są z reguły sprzedawane za bezcen – ich naprawa na Zachodzie jest praktycznie nieopłacalna. Jeżeli zatem znajdziesz w komisie auto świeżo sprowadzone z Francji, które ma na dodatek wyjątkowo niską cenę i minimalny przebieg, lepiej zastanów się dwa razy!

 

Regiony dotknięte powodzią

 

Proste, ale prawdziwe – ewentualną przeszłość auta można do pewnego stopnia przewidzieć patrząc…na jego numer rejestracyjny! W przypadku aut z Francji tablice rejestracyjne z reguły pozostają na samochodzie, więc można to samemu odczytać w dosyć łatwy sposób.

Spójrzcie na to zdjęcie francuskich tablic. W prawym górnym rogu znajdziecie piktogram – oznaczenie regionu.

źródło thisfrenchlife.com

W odszyfrowaniu piktogramu pomoże Wam ta mapa:

źródło: plaque.free.fr

Tablica nr 1 to Pikardia

Tablica nr 2 to region Lazurowego Wybrzeża

Tablica nr 3 to Poitou Charentes

A teraz porównajcie sobie je z tą mapą, przedstawiającą tereny dotknięte powodzią (na czerwono i ciemno żółto)

Źródło: strangesounds.org

 

Choć to mało prawdopodobne, sprzedający tablice może zmienić – wtedy pozostaje weryfikacja miejsca pochodzenia na podstawie dokumentów.

Dodaj komentarz