Kupno samochodu ze Szwecji – czy warto?

Kupno samochodu ze Szwecji – czy warto?

Auta ze Szwecji? Nie jest to najbardziej popularny kierunek wśród naszych handlarzy. Jak się jednak okazuje, kupno samochodu używanego w tym kraju ma też swoje plusy. I to nie tylko wtedy, gdy interesuje nas szwedzki samochód jak Volvo czy SAAB’a. Dziś kilka słów na temat aut używanych ze Szwecji.

Auta ze Szwecji – mniej zużyte!

Mandaty za przekroczenie prędkości w Szwecji są znacznie wyższe nie tylko od tych polskich, ale również od tych z innych krajów UE. Najprostszy przykład – przekroczenie prędkości o 10 km/h w miejscu, gdzie jest ograniczenie do 50 km/h oznacza mandat o wartości 2000 SEK (czyli prawie 1000 złotych). A to tylko jeden z wielu przykładów.

Jakie to ma znaczenie? Używane auta ze Szwecji zwykle są po prostu w lepszym stanie niż porównywalne egzemplarze np. Z Francji czy też z Niemiec. Szwedzki samochód zatem nie jest tak “żyłowany” i “upalany”. Oczywiście, nie jest to regułą, natomiast gdy mamy do czynienia z autami z kraju leżącego po drugiej stronie Bałtyku, to zazwyczaj są one w relatywnie dobrym stanie.

Surowe badania techniczne

Auto w Szwecji, posiadające ważne badania techniczne są po prostu w dobrym stanie. Tam nikt nie przymknie oka na niesprawność ważnych elementów samochodu. Dlatego, auta w Szwecji, o ile posiadają aktualny przegląd techniczny, generalnie są w dobrym stanie.

sprawdzenie przebiegu auta po numerze rejestracyjnym

 

 

Jak sprawdzić auto ze Szwecji

W Szwecji od lat działa specjalna baza, za pomocą którą można sprawdzić przebieg pojazdu ze Szwecji, w trakcie ostatniego przeglądu technicznego. Mówimy tu o stronie: https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/

Ciekawe wersje silnikowe aut ze Szwecji

Jeżeli poszukujesz auta wyposażonego w duży silnik benzynowy, to auta ze Szwecji mogą być niezłym wyborem. W odróżnieniu choćby od NIemiec, gdzie do niedawna panował kult silników wysokoprężnych, w Szwecji nie ma problemu ze znalezieniem aut z jednostkami benzynowymi. Co więcej – często są to całkiem mocne, poszukiwane wersje silnikowe.

ZOBACZ HISTORIĘ WYBRANEGO AUTA (NIE TYLKO ZE SZWECJI)

carvertical VIN check

Przykłady? Ot, choćby Ford Mondeo Mk4. Większość egzemplarzy np. W Niemczech ma wysokoprężny silnik 2.0 TDCi – swoją drogą też bardzo dobry – podczas gdy te egzemplarze tego auta w Szwecji, są prawie bezproblemowe do znalezienia z chwalonym, a wręcz kultowym silnikiem 2.5T.

Tak – Szwedzi nie boją się dużych silników. I naprawdę znalezienie tam auta wyposażonego w ciekawą jednostkę benzynową jest na tym rynku łatwiejsze.

Szwedzkie samochody (egzemplarze) mają dobre wyposażenie

Auta ze Szwecji mają naprawdę niezłe wyposażenie. Auta z podgrzewanymi siedzeniami, skórzaną tapicerką czy automatyczną skrzynią biegów – na rynku szwedzkim jest ich całkiem sporo. Mocne silniki benzynowe często szły w parze z dobrym wyposażeniem, co jest kolejnym argumentem za tym, by zainteresować się samochodem z tego rynku.

I jeszcze jeden ciekawy element. Większość aut ma specjalny podgrzewacz, który ułatwia rozruch w niskich temperaturach. W Polsce również się przydaje, nawet jeżeli zimy nie są tak dokuczliwe jak dawniej, to i tak może to znacznie ułatwić poranne uruchamianie.

 

 

Niechęć Szwedów do sprzedaży samochodów obcokrajowcom

Jak często można usłyszeć od osób, które próbowały kupić samochód w Szwecji, większość rodowitych mieszkańców tego kraju ma ogromne opory przed sprzedażą auta obcokrajowcowi. Zwłaszcza, jeżeli nie posługuje się językiem szwedzkim. Tak tak – nawet pomimo tego, że praktycznie każdy w Szwecji posługuje się swobodnie językiem angielskim! 

Czy to wada czy zaleta – to już trudno oceniać. Jedno jest jednak pewne – masowe sprowadzanie “byle jakiego” auta ze Szwecji po prostu rzadko się zdarza. Oczywiście, są w tym kraju autohandle jak w Niemczech czy Francji, prowadzone przez osoby z krajów arabskich, ale ponownie – raczej sprowadzanie samochodów ze Szwecji nie ma zbyt masowego charakteru w Polsce.

Niezależnie od tego czy interesują Cię auta ze Szwecji czy kupujesz auto z innego kraju – sprawdź je przed zakupem! U nas możesz liczyć na profesjonalne i bezpieczne sprowadzenie samochodu z zagranicy na zamówienie.

Dodaj komentarz