Drugi lakier – czy skreśla samochód?

Dziś za jedyne 120 złotych można stać się posiadaczem urządzenia, które wykryje wypadkową przeszłość auta! Czyżby nagle wszyscy otrzymali dostęp do szklanej kuli?

Popularność mierników lakieru bije obecnie wszelkie rekordy. Jeszcze kilka lat temu takie urządzenie posiadali nieliczni, głównie ze względu na wysokie ceny tego rodzaju sprzętu. Z tego samego powodu, używano ich głównie do sprawdzania nieco droższych samochodów. Dziś, wielu kupujących samochody przyjeżdża na oględziny z miernikiem, nawet jeżeli zamierzają nabyć auto warte kilka tysięcy złotych.

Świadomość polskich kupujących rośnie – to dobrze. Niestety, w połączeniu z typowo polską paranoją polegającą na tym, że poszukujemy oszustwa na każdym kroku, używanie miernika lakieru może sprawić, że skreślimy całkiem dobre samochody. Należy bowiem odróżnić kosmetyczne malowanie od próby zamaskowania spotkania samochodu z drzewem!

Poniżej opisujemy kilka często zdarzających się w trakcie sprawdzania samochodu miernikiem sytuacji

1. Malowany cały bok

Wiele osób widząc, że grubość lakieru na kilku elementach z jednej strony jest większa niż na analogicznym elemencie z drugiej strony skreśla samochód, wychodząc z założenia, że uczestniczył on w poważnej kolizji. Prawda jednak jest taka, że wcale nie musiało tak być!jak sprawdzić samochód miernikiem

Malowanie całego boku, w szczególności jeżeli miernik pokazuje jedynie drugą warstwę lakieru (czyli do 180-250 mikrometrów) świadczy wyłącznie…o profesjonalizmie warsztatu, który taką naprawę wykonywał.

Dotyczy to głównie nieco nowszych aut, w przypadku których poprawki lakiernicze często wykonywane są w autoryzowanych serwisach, które nie mogą sobie pozwolić na to, by lakier na którymkolwiek elemencie jakoś znacznie odróżniał się od okolicznych części auta – a niektóre kolory naprawdę trudno dobrać! (np. srebrny)

2. Malowane błotniki

jak sprawdzić samochód miernikiem

Coraz więcej producentów stosuje w swoich autach nadkola z chłonących wodę materiałów. Cóż zrobić – oszczędności. Niestety, po kilku latach nadkole nasiąka niczym gąbka i w wielu przypadkach ten nadmiar wody może spowodować dosyć znaczny rozwój rdzy na błotnikach – początkowo rdza będzie niewidoczna z zewnątrz, potem będzie coraz bardziej wychodzić, a wystarczy kiepska naprawa za pierwszym razem, by w tym miejscu pojawiała się konieczność regularnej konserwacji, znacznie pogrubiającej błotnik.

Duże wartości na mierniku przy sprawdzaniu błotników świadczą wyłącznie o oszczędnościach w procesie produkcji, a nie powypadkowej przeszłości auta!

3. Malowana maska

Przedni pas to generalnie bardzo wrażliwe na uderzenia niewielkich kamyków miejsce, w szczególności jeżeli auto często porusza się po uczęszczanych przez ciężarówki trasach.

Jadąc za takim dużym samochodem nietrudno o takie pamiątki na masce – wygląda to mało estetycznie, a technologia naprawy autoryzowanych serwisów raczej nie przewiduje punktowych napraw (poza niektórymi przypadkami). Zamiast tego, malowany jest cały element, czyli maska, co oczywiście wyjdzie na mierniku i dla wielu skreśla samochód.jak sprawdzić samochód miernikiem

Jak to w końcu jest?

Czy warto w ogóle rozpatrywać zakup auta z drugą warstwą lakieru? Tak, ponieważ jej obecność wcale nie oznacza wypadku. Z drugiej jednak strony, warto dokładnie sprawdzić, czy elementy w danej okolicy nie noszą śladów napraw.

Szczególną uwagę należy zwrócić na:

– słupki konstrukcyjne

– wzmocnienia w bagażniku

– podłogę bagażnika

– mocowania amortyzatorów

– progi

I uwaga na koniec!

Generalnie, są samochody w przypadku których druga warstwa lakieru może paradoksalnie…okazać się zaletą. Niektórzy koreańscy producenci stosują tak cienki lakier, że o zarysowania czy rdzę nietrudno, zatem fakt, iż auto było ponownie malowane w miejscu szczególnie wrażliwym (i zostało to zrobione w sposób profesjonalny), może nawet być na plus!

Chcesz kupić dobre auto? Pomoże Ci w tym nasza usługa – sprawdzanie auta przed zakupem w Lublinie lub Radomiu i okolicach!

A bez wychodzenia z domu możesz mieć pełną historię auta – wystarczy, że wpiszesz VIN poniżej

Dodaj komentarz