Jak dobrze kupić używany samochód?

Jak dobrze kupić używany samochód?

Wiele osób boi się kupowania aut używanych. Krążą różne historie dotyczące tego, jak ktoś kupił auto, które po tygodniu wymagało kosztownych napraw. A może jednak warto zaryzykować i spróbować kupić auto z drugiej ręki? Zastanówmy się!


Czy warto kupić używany samochód?

 

Odpowiedź brzmi – to zależy. Prawda jest taka, że rynek aut z drugiej ręki w Polsce całkiem słusznie uznawany był za prawdziwe pole minowe. Cofanie liczników, ukrywanie poważnych usterek czy wreszcie niedbałe naprawy powypadkowe. A do tego jeszcze różnego typu kombinacje z dokumentami. Wszystko to sprawia, że wiele osób zwyczajnie boi się kupowania samochodu z drugiej ręki.


Tyle tylko, że wcale nie musi to oznaczać złego wyboru. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

 

Na co zwrócić uwagę kupując samochód używany?

 

Polecamy rzetelne sprawdzenie samochodu przed zakupem. Nie daj się ponieść emocjom i po prostu spróbuj kupić z głową. Nawet jeżeli auto bardzo Ci się podoba, a i cena jest całkiem niezła, to…nie napalaj się! Pamiętaj o 4 krokach.używane auto

 

Krok #1 Jazda próbna

 

Absolutnie obowiązkowy element to jazda próbna. Przejedź kilka-kilkanaście kilometrów autem. Przetestuj auto na różne, możliwe sposoby. To także świetny sposób na to, by przekonać się, czy konkretny egzemplarz po prostu Ci odpowiada.

 

Krok #2 Pomiar lakieru

 

Pomiar grubości lakieru pozwoli stwierdzić, czy auto miało w przeszłości jakieś przygody blacharsko-lakiernicze. Szczególnie ważne jest to w przypadku takich elementów karoserii jak słupki czy progi, które w przypadku poważniejszych napraw nadwozia mogą nosić ślady powypadkowej przeszłości. I o ile drugi lakier na błotniku czy masce nie jest niczym strasznym, o tyle jakiekolwiek ingerencje w słupek czy próg powinny wzmóc czujność.

 

Krok #3 Wizyta w warsztacie

 

Warto jednak pamiętać o tym, by nie traktować miernika jako wyroczni – może się przecież okazać, że dany element karoserii był po prostu wymieniany. To dlatego tak ważne jest sprawdzenie samochodu na podnośniku lub kanale. Pozwoli to ocenić stan podłużnic i całej konstrukcji pojazdu, a ewentualne ingerencje w karoserię od razu wyjdą. Poza tym, wizyta na kanale/podnośniku pozwoli ocenić:

  • czy podwozie nie jest nadmiernie skorodowane,
  • Czy nie ma wycieków z silnika/skrzyni
  • Które elementy zawieszenia wymagają wymiany

używany samochód

Krok #4 Diagnostyka komputerowa


I nie chodzi tu bynajmniej o skasowanie błędów za pomocą wtyczki wartej kilka złotych. Diagnostyka komputerowa z prawdziwego zdarzenia to coś znacznie więcej. To testy elementów wykonawczych, sprawdzanie parametrów rzeczywistych poszczególnych modułów oraz ocena ich pracy. To czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy od osoby wykonującej diagnostykę komputerową przed zakupem.

używane auta


Czy zrobisz to sam? Jeżeli nie posiadasz doświadczenia w zakresie diagnostyki aut, to lepiej powierz to fachowcom. Nie jest to wiedza, którą posiądziesz w ciągu kilku wieczorów, siedząc przed komputerem i wertując fora. Diagnostyka komputerowa ma za zadanie jedynie wskazać potencjalne źródło usterek – a wykonujący takie sprawdzenie ocenia na tej podstawie realne zagrożenie.

Powyższe porady to oczywiście tylko absolutne “podstawy podstaw” przy zakupie. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie sprawdzić auto przed zakupem lub jak kupić dobry samochód, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz