Akcyza, która być może już niedługo wejdzie w życie, zdecydowanie stawia pod znakiem zapytania sens kupowania aut nieco starszych rocznikowo. Tym bardziej warto się zastanowić, czy to nie ostatni moment na kupno samochodu zabytkowego we w miarę normalnej cenie.
Jakie auto kupić?
Wszystko zależy tu, podobnie jak w przypadku każdego innego samochodu, od zasobów finansowych. Generalnie,lepiej nie porywać się na zakup samochodu zabytkowego, jeżeli dysponujemy kwotą najwyżej kilku tysięcy złotych – może się bowiem okazać, że remont wyjdzie kilkukrotnie więcej!
Najtańszymi samochodami zabytkowymi są oczywiście te, które produkowane był w krajach bloku komunistycznego – czyli w Polsce, Czechosłowacji czy ZSRR. Tego rodzaju auta można kupić już za 10-15 tysięcy złotych w naprawdę dobrym stanie (aczkolwiek wyjątkiem są tutaj dobrze zachowane egzemplarze Fiata 125p, które potrafią osiągać astronomiczne ceny).
Czy warto kupić auto do renowacji?
O ile nie dysponujesz odpowiednim zapleczem lokalowym (garaż to absolutna podstawa) oraz umiejętnościami samodzielnej renowacji (inaczej wyjdzie to drogo), to raczej nie warto. Można, oczywiście, powierzyć renowację blacharzowi czy mechanikowi, tyle że koszty takiej operacji potrafią być horrendalnie wysokie.
Zdecydowanie lepiej kupić samochód po renowacji – raczej nie ma co liczyć na to, że wydatki na renowację kiedykolwiek się zwrócą (no, może poza autami wartymi kilkaset tysięcy złotych).
Co sprawdzać przed zakupem?
Jeżeli nawet zdecydujesz się na kupno takiego samochodu, to przede wszystkim sprawdź stan blacharki (tu drugi czy trzeci lakier nie powinien dziwić). Upewnij się, jak wiele części działa i które elementy mogą wymagać wymiany. Dodatkowo, koniecznie sprawdź kompletność dokumentów oraz zgodność numeru nadwozia z dowodem rejestracyjnym – bez tego nie zarejestrujesz auta!
Z drugiej strony warto pamiętać, że utrzymanie samochodu mającego ponad 20 lat może momentami być dosyć problematyczne. Nie zawsze części zamienne dostępne są od ręki, jak w przypadku nowych aut, a często ich znalezienie wymaga cierpliwości i grubego portfela. Zatem pamiętaj co sprawdzić przed zakupem klasyka.
Co to znaczy “auto zabytkowe”?
Co właściwie oznacza termin “samochód zabytkowy”? Zgodnie z ustawą Prawa o Ruchu Drogowym, jest to pojazd, który “na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;” (źródło: Dziennik Ustaw). Z reguły, tego rodzaju samochody są już dosyć drogie – zachowanie ich w stanie pozwalającym na wpis do rejestru zabytków wymaga ogromnego nakładu sił i środków!
Dodaj komentarz