Kupno auta podczas pandemii

Kupno auta podczas pandemii

Od jakiegoś czasu chciałeś kupić samochód używany, ale epidemia pokrzyżowała Ci plany? Aktualna sytuacja nie zachęca do inwestowania większych kwot pieniędzy. Z drugiej strony, jeżeli i tak zamierzałeś dokonać zakupu samochodu, to może nie ma co odkładać? Na przykład – potrzebujesz większego auta. Albo chcesz zmienić obecny pojazd na nowszy. 

 

Sprawdzenie auta przed zakupem w czasie epidemii

 

Własny samochód jest dzisiaj najbezpieczniejszym środkiem transportu. Komunikacja publiczna brzmi przerażająco. Dojazdy do pracy z kimś innym? No cóż, też może być problematycznie. A co na przykład z autami z różnych wypożyczalni? To też nienajlepszy pomysł. Tak samo taksówki czy inne firmy z gatunku “przewóz osób”.

SPRAWDŹ VIN BEZ WYCHODZENIA Z DOMU!

carvertical VIN check

O ile jednak nie kupujesz fabrycznie nowego pojazdu z salonu, automatycznie pojawia się kwestia oględzin przed zakupem. No właśnie – jak teraz obejrzeć teraz auto używane? Niestety, przemieszczanie się pomiędzy różnymi miejscami jest chwilowo dosyć ograniczone. Owszem, podróż w celu realizacji niezbędnych potrzeb życia codziennego jest w tej chwili w pełni dozwolone, tyle tylko że oględziny auta raczej do takich nie należą. Tak tak – niezależnie od tego jak to może brzmieć, autem przemieszczać się wolno, natomiast wyjazd celem jego zakupu może być różnie interpretowany przez służby mundurowe.

 

Jak kupić samochód w czasie pandemii?

 

Salony samochodowe rozwiązują to w taki sposób, że auto można zamówić przez Internet, tą samą drogą załatwić wszystkie formalności i potem samochód zostaje nam przywieziony pod dom. Niestety, w przypadku aut używanych nie jest to takie proste.Komis samochodowy


Jeżeli chcemy kupić samochód, który ma kilka-kilkanaście lat i tysiące kilometrów za sobą, warto byłoby go przynajmniej jakoś sprawdzić. Przed wprowadzeniem obecnego stanu pandemii było to proste. Teraz – każdy wyjazd to ryzyko mandatu. Nie mówimy, że mandat dostaniesz – ale jakieś tam ryzyko jest. Można się odwoływać, ale zajmuje to mnóstwo czasu.

 

Zakup auta na firmę


Teoretycznie, jeżeli kupujesz samochód w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to masz jakieś wytłumaczenie. W praktyce – może być różnie. Nie ma niestety jednoznacznych przepisów regulujących te kwestie, co stwarza ryzyko otrzymania mandatu. Może zatem nie ma co ryzykować i na przykład zlecić sprawdzenie pojazdu przed zakupem?

 

Co robi taka firma jak nasza podczas epidemii?

 

No cóż, z uwagi na fakt, że sprawdzanie auta przed zakupem jest w naszym przypadku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie ma żadnego problemu abyśmy wykonali przegląd przedzakupowy samochodu dla Ciebie. Możemy jechać w dowolne miejsce w kraju, aby sprawdzić pojazd używany. Cały czas działamy – sprawdzamy auto zarówno własnymi narzędziami, w tym:

  • Miernik lakieru
  • Endoskop
  • Komputer diagnostyczny

 

Możemy też zabrać auto na “kanał”, stację kontroli pojazdów czy dowolny serwis. Ty otrzymasz raport na temat pojazdu – dokładnie taki sam, jak zawsze.

 

Oględziny auta i zdrowie


Zostawmy już na chwilę ryzyko mandatu. Oględziny auta to jeszcze kwestia ryzyka dla zdrowia. Każde auto które oglądasz, czy to używane czy też nowe, to przestrzeń, w której potencjalnie mógł przebywać ktoś chory. A przecież przestrzeni w aucie które ktoś mógł dotknąć i pozostawić na nich wirusa jest całe mnóstwo. Przykłady? Proszę bardzo:

  • Klamki
  • Kierownica
  • Przyciski radia/klimatyzacji
  • Drążek skrzyni biegów
  • przycisk/dźwignia hamulca ręcznego
  • Przyciski regulacji lusterek/szyb
  • Przyciski do sterowania ustawieniem foteli

 

Chcesz ryzykować? Sprzedawca też może być chory. 

Owszem, Ty jako świadomy zagrożenia będziesz mieć maseczkę, rękawiczki, płyn do dezynfekcji…Ale mimo wszystko – chcesz ryzykować? Nie lepiej zlecić to komuś i otrzymać rzetelny raport mailem?

Bo oglądając wymarzone auto łatwo się zapomnieć. Niechcący dotknąć brudnej powierzchni, potem oczu, nosa itp… Nie będziemy o tym pisać, bo nie jesteśmy portalem medycznym tylko zajmujemy się autami.


A dla firm takich jak nasza, każde kolejne auto to tylko zlecenie – oceniamy je na chłodno, bez emocji. Maksymalnie rzetelnie. 


Auto jest OK – decydujesz się na zakup. Co dalej?

Jeżeli sprawdzony samochód okaże się być w porządku i chcesz go kupić, to pozostaje kwestia odbioru. Jak to bezpiecznie zrobić? 

Możesz dogadać się ze sprzedającym, że całą kwotę przekażesz przelewem, a auto zostanie dowiezione pod Twój dom lawetą. Jest to chyba najbezpieczniejszy sposób na zakup samochodu w tej chwili. Nie musisz nigdzie jeździć, więc odpada ryzyko mandatu czy też zarażenia się.mechanika pojazdowa

 

Ceny samochodów używanych – co z nimi?


Niby place autokomisów stoją w tej chwili pełne aut, a sprzedawcy są podobno skorzy do obniżek, bo nie mają na koszty. Tak można usłyszeć w mediach. Często usłyszeć można, że warto jeszcze poczekać kilka tygodni z zakupem samochodu używanego – ceny rzekomo mają spaść.

 

Jak będzie naprawdę? Ciężko powiedzieć. Na jakieś niesamowite obniżki raczej nie ma co liczyć – owszem, może się zdarzyć, że jeden czy drugi autohandel zdecyduje zakończyć działalność, ale szansa że te auta będą “wyprzedawane” po wyjątkowo atrakcyjnej cenie jest naprawdę niewielka. Prędzej jedna firma odsprzeda pojazdy drugiej niż pozbędzie się ich pojedynczo, w promocyjnych cenach.


Pamiętajmy też o jeszcze jednej kwestii. Chodzi o kurs euro czy też franka szwajcarskiego. Nasza rodzima waluta niestety trochę słabnie w stosunku do walut zagranicznych. I to też będzie miało wpływ na ceny aut za jakiś czas. Zatem – chyba nie ma co liczyć na to, że auta za chwilę będą rozdawane za bezcen. Jest wręcz szansa że trochę podrożeją.

 

Podsumowując

 

Czy warto kupić auto podczas aktualnej sytuacji epidemiologicznej? Naszym zdaniem – warto to rozważyć. Szczególnie jeżeli i tak od jakiegoś czasu chciałeś zmienić samochód na większy/młodszy/mocniejszy. Tylko jedna rzecz – #zostań_w_domu  i zrób to rozsądnie! Niech auto sprawdzą dla Ciebie inni, a Ty umowę lub fakturę możesz podpisać online. Samochód może Ci przywieźć laweta. Po co ryzykować?

 

Nie czekaj na rzekomo “lepsze” czasy. Nie mówimy, że po epidemii ceny nie spadną, choć na to jest raczej mała szansa. Raczej wzrosną, a w najlepszym wypadku pozostaną na tym samym poziomie. Nikt prowadzący działalność gospodarczą nie sprzeda Ci pojedynczo auta za bezcen. Owszem, jakbyś kupił nagle 10 aut naraz to może byłyby jakieś zniżki, ale jako zwykły kupujący nie licz na niesamowite promocje. 

Szczerze? Też mamy nadzieję, że wszystko już wkrótce się skończy. I życie wróci do normalności 🙂

Tyko na tę chwilę nie warto odkładać zakupu auta. Pamiętaj, że samochód jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. I naprawdę – posiadając własne, sprawne auto możesz mieć większą pewność bezpieczeństwa od wirusów. 

Dodaj komentarz