Jak odczytać numer VIN?

Czym jest właściwie numer VIN i jak go odczytywać? W tym artykule podpowiemy Ci, jak interpretować numer nadwozia samochodu.

Chcesz kupić auto używane i zależy Ci na tym, by jak najwięcej dowiedzieć się na jego temat? Bardzo często zanim jeszcze wybierzemy się na sprawdzenie auta przed zakupem na żywo, staramy się zdobyć numer VIN danego egzemplarza. Posiadanie takiej informacji pozwala nam dowiedzieć się szeregu rzeczy na temat danego samochodu! Poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat tego, co można odczytać z numeru fabrycznego.

Kraj przeznaczenia

Dzięki numerowi VIN możesz łatwo dowiedzieć się, czy auto nie było kiedyś…”anglikiem”! Co prawda w czasach gdy można już w Polsce rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie ten proceder niemal na pewno osłabnie, to wciąż można znaleźć na rynku auta, które przeszły mniej lub bardziej profesjonalną “przekładkę”. Ryzyko natrafienia na takie auto jest szczególnie duże na Pomorzu (okolice Malborka), ale również pozostałe miejsca w kraju nie są wolne od “anglików”.

Historia serwisowania

W bardzo wielu markach dzięki numerowi VIN sprawdzić można historię serwisowania danego pojazdu. Często nie trzeba nawet fatygować się do serwisu – wystarczy telefon czy mail. Owszem, nie da to pełnego obrazu tego, czy samochód warto kupić, ale dzięki takiemu sprawdzeniu często podpowiadamy naszym Klientom, czy w ogóle warto interesować się danym egzemplarzem. Często pozwala to również sprawdzić, czy auto przechodziło jakieś poważniejsze naprawy blacharskie.

Rok produkcji

 

Często zdarza się sytuacja, gdy nieuczciwy sprzedawca sugeruje że auto jest młodsze, podczas gdy było wyprodukowane na przykład rok wcześniej. Jak to wykryć? Cóż, sprzedający w ogłoszeniach często podają…datę pierwszej rejestracji, a dzięki numerowi VIN odkryjesz rzeczywistą datę produkcji. Warto zatem na to zwrócić uwagę!

“Full wypas” czy golas?

 

Internetowe ogłoszenia aż huczą od deklaracji w rodzaju “na fullu/najbogatsza wersja” i tym podobnych haseł. Bardzo często jednak okazuje się, że dane auto z bogatym wariantem wyposażenia nie ma zbyt wiele wspólnego. Jak to sprawdzić? Właśnie przez numer VIN! W wielu markach wystarczy odnaleźć dekoder VIN w Internecie, podać numer nadwozia auta i łatwo sprawdzimy, czy wyposażenie danego egzemplarza jest rzeczywiście tak bogate, jak sugeruje to sprzedawca. Owszem, brak podgrzewanych foteli czy czterostrefowej klimatyzacji raczej nie skreśla dobrego, bezwypadkowego auta, ale skoro sprzedawca kłamie w tym aspekcie…

Auta z USA

I na koniec jeszcze jedna uwaga. W przypadku auta sprowadzanego z USA numer VIN umożliwia sprawdzenie, czy samochód nie uczestniczył w poważnym wypadku. Takie dane udostępnia choćby baza Carfax, zazwyczaj są tam także zdjęcia uszkodzeń (jeżeli wystąpiły).

Przykładowy numer VIN

A teraz trochę praktyki! Weźmy przykładowy numer VIN:

– JMZBK14F271380930

Szybkie wyszukiwanie w Internecie wykazuje, że opisywane auto to:

– Mazda 3, hatchback, z silnikiem benzynowym 2.0. Auto wyposażone jest w manualną skrzynię biegów, a z fabryki wyszło w kolorze czarnym. Przeznaczone było początkowo na rynek niemiecki. Mazda wyprodukowana została 24 lutego 2006.

Tak szczegółowe informacje można znaleźć w zaledwie kilka sekund! Teraz już chyba widzicie dlaczego warto mieć nr VIN!

Dodaj komentarz