Auto hybrydowe zamiast diesla? Zobacz, jak dobrze wybrać

Auto hybrydowe zamiast diesla? Zobacz, jak dobrze wybrać

Hybrydy są coraz modniejsze. Nie tylko jako auta z salonu, ale również z drugiej ręki. W tym artykule
podpowiemy, na co zwrócić uwagę kupując taki samochód.

Czy hybryda się opłaca?

Auta z napędem hybrydowym to już powoli element codziennej rzeczywistości na polskich drogach. Nasi rodacy chyba mocno przestraszyli się zapowiedziami o zakazach ruchu diesli, jakie powoli wprowadzane są na Zachodzie. Powszechny jest także mit o trudnym montażu LPG do współczesnych silników benzynowych. Hybrydy wpasowują się tu idealnie – nie przeraża ich jazda typowo miejska, a jednocześnie palą tyle samo (albo i mniej) co diesle.

Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Używane samochody hybrydowe – instalacja elektryczna

Wielu kierowców boi się właśnie elektroniki. Tymczasem – nie ma czego! Warto dosyć dokładnie obejrzeć przewody – zarówno wysokiego napięcia (pomarańczowe peszle – nie dotykamy ich), jak również pozostałe. Na przewodach elektrycznych nie powinno być żadnych przetarć ani śladów uszkodzeń.

Wymiana baterii w hybrydzie – cena

To najbardziej kosztowny element aut hybrydowych. Sprawdzając używaną hybrydę przed zakupem warto upewnić się, czy akumulatory nie mają jakichś dziwnych przebarwień czy osadów. Generalnie, nie powinno tam być również śladów demontażu – w przeciwieństwie do baterii w zwykłych autach spalinowych, ich obsługą nie powinien zajmować się amator.

Ale spokojnie. Nawet jeżeli konieczna będzie wymiana akumulatorów to jest to koszt najwyżej kilku tysięcy złotych. A same baterie wytrzymują bez problemu kilkaset tysięcy kilometrów.

Naprawy powypadkowe

Na to akurat zawsze warto zwrócić uwagę, również w przypadku hybryd. Jakiekolwiek ślady napraw powypadkowych powinny być znakiem ostrzegawczym. Pamiętajmy, że ingerencja w strukturę nadwozia hybrydy może mieć wpływ na bardzo rozbudowaną instalację elektryczną. Jeżeli naprawa została kiepsko wykonana, to mogą pojawiać się nieszczelności w instalacji. W rezultacie, mogą pojawić się zwarcia, które uniemożliwią poprawne funkcjonowanie całego układu.

Nieprzypadkowo w zdjęciach do tego artykułu pokazujemy auta Toyoty. One zdecydowanie dominują na rynku hybryd. Pojawia się jednak pytanie – czy taki zakup ma sens? Przeczytaj tutaj: czy warto kupić auto hybrydowe.

Foto – Image from Pixabay

Dodaj komentarz