Samochód z USA – czy to się opłaca?

Samochód z USA – czy to się opłaca?

Samochody zza Oceanu nie są już może takim hitem jak jeszcze kilkanaście lat temu, ale wciąż mogą być niezłą propozycją dla polskiego kierowcy. Warto jednak wiedzieć, w jakich przypadkach inwestycja w samochód z USA ma sens. W tym artykule opisujemy kilka czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę wybierając samochód zza Wielkiej Wody.

Prawie dekadę temu, gdy za Oceanem wybuchł kryzys gospodarczy miała miejsce także spora dewaluacja amerykańskiej waluty. W rezultacie, mnóstwo aut pochodzących z tamtego rynku trafiło do Polski – z uwagi na słabość dolara, takie transakcje zwyczajnie się opłacały. Auta w USA były nie tylko tańsze, ale często również znacznie lepiej wyposażone niż ich europejskie odpowiedniki. Warto jednak pamiętać, że obok aut, które były naprawdę warte uwagi, do naszego kraju trafiło także sporo, co tu dużo mówić, wraków.


Dlaczego o tym piszemy? Ano dlatego, że wiedza o tym, jak sprawdzić auto z USA może Ci się przydać zarówno w przypadku kupna samochodu, który już kilka lat jeździ po naszych drogach, jak również świeżo sprowadzonego egzemplarza. Tym bardziej, że plan obecnego prezydenta USA dotyczący rozruszania amerykańskiej gospodarki, może wkrótce doprowadzić do kolejnej dewaluacji dolara. Oto krótki poradnik.

Tylko szaleniec szuka auta z USA? Niekoniecznie!

Po pierwsze – historia

Wiele egzemplarzy samochodów zza Wielkiej Wody jest po mniejszych lub większych kolizjach. Szczególnie dotyczy to aut, które są wyjątkowo tanie jak na swój rocznik. Na szczęście, w przypadku aut z USA można dosyć łatwo sprawdzić ich historię. Wystarczy bowiem wizyta na takich stronach jak choćby:

 • carfax.com,
 • autocheck.com.

Raport z takiej witryny jest płatny, ale przynajmniej pozwala ocenić, czy wybrane przez nas auto jest warte dalszego zainteresowania czy też jest reanimowanym po poważnym wypadku “trupem”.

CarfaxPamiętaj!

Kupując auto z USA zawsze proś o nr VIN – pozwoli on na sprawdzenie danego egzemplarza w bazie carfax.com lub autocheck.com.

Jakie auta kupować?

Stany Zjednoczone nie są może sensu stricto ojczyzną motoryzacji, natomiast modele tam sprzedawane są w pewnym sensie ucieleśnieniem tego, co w Europie powoli odchodzi już do historii. Wśród aut sprzedawanych na rynku USA nie brakuje egzemplarzy z dużymi pojemnościowo silnikami – w Europie powoli problematyczne staje się znalezienie auta z V6 czy V8 pod maską, podczas gdy w USA wciąż są one dosyć powszechne. Zatem – jeżeli szukasz auta z dużą jednostką pod maską, to “kierunek USA” jak najbardziej ma sens.

Ale jest też druga strona barykady – auta elektryczne. Kilka lat temu trend na kupowanie aut przyjaznych środowisku był w USA bardzo silny. Teraz, gdy okres leasingu już minął, banki i firmy leasingowe wyprzedają takie auta, stąd wysyp na amerykańskim rynku takich modeli jak Nissan Leaf, BMW i3 czy nawet elektryczna wersja Forda Focusa.

Warto pamiętać również o takich modelach, które nigdy nie były oficjalnie dostępne w Europie. Dotyczy to vanów, jak choćby:

 • Honda Odyssey,
 • Toyota Sienna,
 • Chrysler Pacifica.

Te 3 auta zdecydowanie przodują wśród sprowadzanych z USA. Nieco bardziej ekscentryczną propozycją mogą być potężne SUV-y, które zdecydowanie lepiej pasują do amerykańskich realiów, ale mogą być niezłą ciekawostką na polskich drogach:

 • Inifiniti QX80,
 • Toyota Sequoia,
 • VW Atlas,
 • Mazda CX-9,
 • I wiele innych.

Auta z USA

VW Atlas – taki “trochę” większy Touareg

Auta z USA – o czym pamiętać?

Kupując auto z USA musisz pamiętać o tym, że auta na tamten rynek mają nieco inną specyfikę. Aby pojazd mógł być użytkowany w Polsce, wymiany będą wymagały następujące elementy:

 • Zegary (wyskalowane na MPH),Zegary auta USA
 • Oświetlenie (kierunkowskazy, brak tylnego światła przeciwmgłowego, itp).kierunkowskazy

Warto pamiętać również o…systemie audio. Radio zazwyczaj wymaga konieczności przestrojenia na europejskie częstotliwości.

Ile to kosztuje? Cóż, jeżeli mówimy o aucie, które jest normalnie dostępne także w Europie, to koszt powinien zamknąć się w kwocie kilku tysięcy złotych. Gorzej w przypadku pojazdów, które nie mają swoich europejskich odpowiedników.


Sprawdzenie auta przed zakupem


Czy warto kupić auto z USA? To niezły sposób na posiadanie nietuzinkowego auta nieco taniej. Warto jedynie dokładnie sprawdzić takie auto przed zakupem, pod kątem szkód powypadkowych.

Dodaj komentarz