Przegląd przedzakupowy – czy warto jechać do ASO?

O tym, że sprawdzenie samochodu przed zakupem to czynność konieczna nie trzeba chyba nikomu przypominać. Pojawia się jednak pytanie – gdzie udać się na taką inspekcję?

Ogólnie, do wyboru są dwie ścieżki – autoryzowana stacja obsługi danej marki lub stacja kontroli pojazdów, których pojawiło się w ostatnim czasie całe mnóstwo w większości zakątków naszego kraju. Który wariant wybrać?

Plusy ASO

Generalnie rzecz biorąc, do ASO warto się wybrać głównie wtedy, gdy nie mamy dostępu do historii serwisowej konkretnego egzemplarza lub chcemy ją potwierdzić. Często jest tak, że nie ma innej drogi niż właśnie wyprawa do autoryzowanej stacji obsługi konkretnej marki!

https://drivebmw.ru/gallery/salon/bmw46salon.jpg

Dodatkowo, i to wiadomość ważna dla osób które decydują się na sprawdzenie auta przed zakupem na własną rękę, ASO za dodatkową opłatą umożliwia nie tylko obejrzenie samochodu od dołu, lecz również dokładny przegląd, wraz z diagnostyką komputerową. W przypadku tak rozbudowanych pod względem elektroniki aut jak współczesne samochody rzeczywiście, ma to całkiem spory sens.

Minusy ASO

Po pierwsze – cena. Sprawdzenie samochodu przed zakupem w ASO kosztuje nawet kilkaset złotych! Co gorsza, ceny mogą diametralnie się różnić nie tylko ze względu na markę samochodu, lecz także wielkość miasta w którym znajduje się salon – taniej będzie na pewno w Kaliszu niż w Poznaniu!

I inna kwestia – rzetelność. Niestety, często bywa tak, że mechanicy z ASO specjalnie odradzają klientowi konkretny egzemplarz auta, nie chcąc potem brać odpowiedzialności za decyzje zakupowe. Pamiętajmy bowiem, że sprawdzenie samochodu w salonie oznacza otrzymanie dokładnego protokołu, a w razie gdyby pracownicy serwisu nie zdołali wykryć poważnych uchybień, klient ma prawo dochodzić swoich roszczeń nawet na drodze sądowej.

Wychodząc z podobnego założenia, mechanicy z ASO wolą “dmuchać na zimne” i często wymyślają dosyć bzdurne usterki, tylko po to by zniechęcić klienta do zakupu. O absurdalnych cenach części nie ma nawet sensu wspominać.

A może SKP?

Stacji kontroli pojazdów jest w naszym kraju coraz więcej i praktycznie każda z nich daje możliwość sprawdzenia auta przed zakupem. W takich miejscach jest to wydatek niewielki, przynajmniej w porównaniu z ASO. Niestety, w cenie nie jest zawarta diagnostyka komputerowa ani mierzenie grubości lakieru (przynajmniej w większości przypadków), zatem kupujący otrzymuje nieco mniej informacji. Oczywiście, historii serwisowej również nie można sprawdzić. Można za to przekonać się, czy auto ma sprawne hamulce lub zawieszenie.

https://aspekt74.ru/files/content/foto/katalog-uslug/Diagnostika/diagnostika-hodovoi.jpg

Gdzie sprawdzić samochód przed zakupem?

Jeżeli szukacie auta na własną rękę, warto poszukać w Internecie, czy w pobliżu miejsca gdzie znajduje się samochód nie ma jakiegoś warsztatu specjalizującego się w naprawach aut danej marki. Będzie taniej niż w ASO, a jednocześnie równie rzetelnie!

Kupno samochodu to często spory wydatek. Jeżeli chcecie mieć pewność tego, że nikt Was nie oszuka przed zakupem, warto skorzystać z usługi sprawdzenia samochodu przed zakupem w Radomiu, Lublinie i okolicach. Wyjdzie taniej niż w ASO, a otrzymacie nieporównywalnie więcej informacji o aucie niż w przypadku SKP (na które i tak jedziemy by obejrzeć podwozie).

A na pewno warto sprawdzić historię auta bez wychodzenia z domu

Dodaj komentarz