Francuski kompakt za 12 tysięcy

Jaki samochód kupić za 12 tysięcy złotych? Poniżej przedstawiamy dwie mocne propozycje znad Sekwany!

Przedstawione poniżej samochody to trochę niedoceniane na rynku wtórnym propozycje. W komisach jest ich nieco mniej niż popularnych Golfów czy Astr, co jednak wcale nie musi oznaczać, że są jakoś specjalnie gorsze.

  1. Renault Megane II

“Francuski Golf” jak często określa się to auto, to samochód wzbudzający skrajne emocje – jedni go kochają drudzy nienawidzą. Od momentu debiutu samochód wyróżniał się swoim nietuzinkowym wyglądem – żelazko, jak określają to auto niektórzy, do dziś wygląda jednak całkiem świeżo, choć od chwili debiutu drugiej generacji Megane minęło aż 14 lat!

WP_20150930_18_11_12_Pro

Kwota 12 tysięcy złotych swobodnie wystarczy na zakup Megane z rocznika 2004-2005 – porównajcie to teraz z cenami Golfów IV z analogicznego rocznika! Decydując się na “francuza” otrzymacie auto, które nie tylko zapewni doskonały komfort jazdy, lecz także często bardzo bogate wyposażenie (także z dziedziny bezpieczeństwa – w standardzie aż 6 airbagów!)

Problemy


Wadliwa jest niestety elektronika – auto często straszy kierowcę różnymi komunikatami na desce rozdzielczej. Znanym problemem Megane II są podnośniki przednich szyb – szyba wypada z prowadnicy, co wymaga rozebrania tapicerki. Kłopoty sprawia także karta uruchamiania silnika (wystarczy regeneracja) oraz niezbyt trwałe zawieszenie (choć tu akurat części nie są drogie)

WP_20150930_18_20_47_Pro

Polecane wersje

  • Wszystkie silniki benzynowe – poza problemami z cewkami zapłonowymi (wystarczy wymiana) raczej nie powinny sprawiać niespodziewanych kłopotów. To dosyć proste jednostki, które na dodatek nieźle znoszą LPG

Warunkowo polecane

  • diesle. Dobra kultura pracy I niskie spalanie są jednak okupione ryzykiem dosyć kosztownych usterek – nietrwałe panewki korbowodowe, których awaria powoduje konieczność remontu silnika. Można, oczywiście, profilaktycznie je wymienić, co nie zmienia faktu, że silniki DCI są motorami podwyższonego ryzyka. Wyjątkiem jest 2.0 DCI, lecz dysponując budżetem 12 tysięcy PLN raczej nie można liczyć, że uda się taką wersję nabyć

  1. Peugeot 307

Kolejna propozycja z Francji – robimy to jednak zupełnie celowo, ponieważ to właśnie “francuzy” należą do najczęściej wybieranych alternatyw aut niemieckich. Peugeot 307 zadebiutował w 2001 roku I od razu otrzymał tytuł Samochodu Roku. Trzeba przyznać, że jego design do dziś robi wrażenie – w porównaniu z nieco podstarzale wyglądającym Golfem czy banalną Astrą II, Peugeot 307 to samochód z innej epoki.

Kwota 12 tysięcy złotych bez problemu wystarczy na kupno samochodu z rocznika 2005-2006. Ciekawą propozycją będzie kombi o oznaczeniu SW, które w niektórych wersjach ma panoramiczny dach oraz daje możliwość przewiezienia aż 7 osób.

Problemy

Podobnie jak w Megane, główne problemy czekają nas w związku z rozbudowaną elektroniką, która jest na dodatek wrażliwa na wilgoć.

Bolączką jest również moduł komfortu BSI, który można jednak naprawić lub wymienić na inny za kilkaset złotych. Nietrwałe potrafi być zawieszenie, w tym tylna belka (pomaga regeneracja).

W egzemplarzach z początku produkcji zdarzały się przypadki samozapłonu spowodowane problemami z elektrycznym wspomaganiem kierownicy – na szczęście, do tej pory zostało to już naprawione w większości egzemplarzy.

Polecane wersje

  • benzynowe 1.6 I 2.0 – w szczególności ten drugi wariant potrafi zapewnić Peugeotowi całkiem niezłe przyspieszenie (jak zresztą zobaczyć możecie na poniższym filmiku)

  • diesel 1.4 HDI – bez FAP, bez dwumasy oraz z turbiną ze stałą geometrią – wręcz idealny silnik wysokoprężny dla osób, które poruszają się po mieście. Trochę brakuje mu mocy, lecz wynagrodzą to niskie koszty eksploatacji

  • diesel 2.0 HDI – dopracowana, dobrze znana mechanikom konstrukcja, która trwałością dorównuje nawet legendarnemu 1.9 TDI

Warunkowo polecane

Miałeś któreś z tych aut? Daj znać w komentarzach!

Zobacz także

Jak ustalić budżet na zakup samochodu?

Jaki kompakt za 12 tysięcy złotych?

Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Dodaj komentarz