Czy warto kupić auto z USA?

Autostrady po horyzont, tania benzyna oraz doskonałe, wytrzymałe silniki – oto jak większości Polaków kojarzą się Stany Zjednoczone. Auta z USA niektórym nadal jawią się jako element amerykańskiego snu. Czy warto kupić auto z USA?

Auta z USA – co sprawia że są atrakcyjne?

Samochody z USA wciąż cieszą się niemałym wzięciem wśród polskich kierowców. I nie chodzi tu nawet o typowo amerykańskie krążowniki szos, lecz również o popularne także u nas samochody, które w wersji amerykańskiej często mają znacznie ciekawsze parametry niż ich europejskie odpowiedniki – całkiem niezłe wyposażenie (choć niekoniecznie jest to regułą) oraz mocne silniki. A szczególnie w przypadku tych ostatnich, auta z USA mają dużo do zaoferowania – potężne benzyny, gdzie w Europie wciąż królują diesle. Przykładowo, jeżeli poszukujemy BMW X5 z silnikiem benzynowym, prawie 20 procent wszystkich ofert to auta sprowadzone z USA! 

A to zapewne tylko ułamek całej oferty – mówimy jedynie o ogłoszeniach, w przypadku których sprzedający zdecydowali się napisać w ogłoszeniu o kraju pochodzenia samochodu! A ile jest przypadków, w których sprzedający ukrywają ten fakt?

Nie daj się oszukać – sprawdź historię samochodu:

Zalety kupna auta z USA

  1. Ciekawa konfiguracja

W samochodach produkowanych z myślą o rynku amerykańskim standardem jest klimatyzacja, co nie dziwi, zważywszy na panujące tam temperatury. Znacznie częściej niż w Europie występują tam samochody ze skórzaną tapicerką, a automatyczna skrzynia biegów to niemalże standard. Gdy dodamy do tego mocniejsze niż w Europie silniki, wychodzi na to, że możemy kupić samochód w całkiem niezłej konfiguracji. W ten sposób auta z USA sprawiają, że ciągle są w kręgu zainteresowań osób, które chcą kupić dobrze wyposażony samochód.

  1. Auta niedostępne w Europie

Co prawda w dobie globalizacji takich samochodów jest coraz mniej, lecz dzięki prywatnemu importowi możemy nabyć kultowego Dodge Viper’a, jak również terenowe auta o dosyć kontrowersyjnym wyglądzie: Infiniti QX80 (choć, co ciekawe, ten model jako nowy można nabyć w Rosji i w Ukrainie) czy Toyota FJ Cruiser, a także wiele innych. Samochody z USA pod kątem modeli jak również marek, mogą być niedostępne w Europie. Zatem jeżeli komuś marzy się kultowy GMC, musi liczyć się z tym, że prawdopodobnie czeka go import zza wielkiej wody.

Auta niedostępne w Europie

Infiniti QX80

Wady kupna auta z USA

  1. Konieczność przeróbki
  • Chętni na samochód zza oceanu muszą liczyć się z tym, że sam zakup to nie koniec kosztów. Aby auto mogło pozytywnie przejść pierwszy przegląd techniczny w naszym kraju, konieczne jest dokonanie pewnych przeróbek. Z reguły dotyczą one:

    świateł przednich;

    kierunkowskazów;

    tylnego światła przeciwmgłowego (w USA często go nie ma);

    licznika z MPH na KM (choć w wielu autach na tarczy znajdziemy obydwie jednostki).

    W przypadku starszych aut jest to koszt około 1000-2000 złotych, a im bardziej zaawansowany technicznie samochód, tym cena wyższa. Dodatkowo, auta z USA mogą wymagać następujących czynności:

    zmiany wskazań komputera pokładowego (z galonów na litry/ze stopni Fahrenheita na Celsjusz itp) – choć często wystarczy adaptacja komputerem diagnostycznym;

    przestrojenia radia na europejskie częstotliwości.Auta niedostępne w Europie

  1. Powypadkowa przeszłość

Nie oszukujmy się – sprowadzanie auta z USA i oferowanie ich potem w wyjątkowo niskich cenach raczej nikomu się nie opłaca. Samochody sprowadzane zza oceanu często ulegały tam poważnym wypadkom, dyskwalifikującym je z dalszej eksploatacji. Takie samochody z USA naprawiane są potem domorosłymi sposobami już w Polsce – o bezpieczeństwie takich samochodów nie trzeba chyba wspominać!

Na szczęście, w przypadku auta z USA można dosyć dokładnie sprawdzić ich historię. Takie portale jak Autocheck lub Carfax pozwalają (za opłatą) sprawdzić, czy dane auto w USA nie uległo poważnemu wypadkowi.


Auto po wypadku

Inne części

Samochody z USA posiadają pewną niedogodność, która w przypadku napraw serwisowych, może przysożyć nieco problemu. W tym przypadku rozchodzi się o używanie innych innych części, do tego samego modelu. Zdarza się, że amerykańska wersja europejskiego samochodu, nie pokrywa się 1:1 w kwestiach mechanicznych. Trzeba mieć to na uwadze, polując na auta z USA. Opinie na temat problematyki związanej z serwisowaniem takich samochodów w Polsce są podzielone, dlatego przed zakupem, dobrze jest się zorientować, jak wygląda sprawa w przypadku konkretnego modelu.

Podsumowując

Szukając auta z USA nie dajcie zwieść się niskim cenom! Należy zdawać sobie sprawę z tego, że sprowadzenie samochodu zza oceanu to spore koszty i żeby taka operacja się opłacała, auto musi być odpowiednio droższe. A w sytuacji, gdy macie już upatrzone auto z USA, zawsze warto zlecić nam jego sprawdzenie przed zakupem!

Dodaj komentarz